Jar pomaly klope na dvere, počasie sa začína otepľovať. Aj naše včely cítia, že sa blíži obdobie tvrdej práce, obdobie včelárskej sezóny. Zatiaľ čo my pripravujeme rámiky a nové úle, ako sa pripravujú na jar včely.

Vedeli ste, že matka môže začať klásť už počas januára? Závisí to od počasia. Tento rok meteorológovia označili január ako najstudenší za posledných niekoľko desiatok rokov. Niekto by si mohol myslieť, že včelstvo tuhou zimou trpí. Skúsený včelár ale vie, že včielkam je jedno, či je vonku -15°C alebo -30°C. A vie aj to, že jeho včelstvá prežijú zimu iba vtedy, ak majú dostatok zásob. Otázkou je, ako môže mať istotu, že má každé jeho včelstvo dostatok zásob cukru (medu) aj peľu?

Tu je niekoľko dôležitých faktov, ktoré sú aktuálne teraz, v januári/februári.

1.       Matka môže začať klásť už v polovici januára. Kedy začne, závisí od počasia.

2.       Plod, ktorý matka nakladie musia včely kŕmiť, aby rástol. Plod kŕmia s peľom, nie s cukrom.

3.       Ak včely nemajú dostatok zásob, nemajú si ako vyhrievať chumáč.

4.       Plod, ktorý matka zakladá teraz, bude tvoriť prvú jarnú generáciu.

Včelár si musí uvedomiť, že včely nemajú ako povedať, že nemajú dostatok zásob, či cukru, či peľu. Keď sa zásoby minú, ani nemusíme hovoriť, čo sa stane. Z toho, čo nám hovoria včelári u nás v predajni, vieme, že by bolo treba veľa rúk a veľa prstov, aby sme spočítali tých, ktorých včely nemali dostatok zásob.

Včelár sa môže vyhnúť problémom so slabým včelstvom, alebo nebodaj s jeho úhynom jednoduchým trikom - cukrovo-medovým cestom. Malá pomoc od včelára s blahodarnými účinkami pre včely. Pýtate sa akými?

1.       Podaním cesta nehrozí, že včely budú mať nedostatok zásob.

2.       Podaním cesta s peľom zabezpečíte dostatočnú výživu plodu.

3.       Ak včely majú dostatok peľu na kŕmenie plodu, matka kladie oveľa viac a neobmedzuje sa.

4.       Ak majú teraz včely dostatok zásob cukru aj peľu, prvá jarná generácia bude silnejšia.

5.       Včelár vie podaním cesta pozitívne ovplyvniť svoje medové výnosy počas celej sezóny.

6.       Jarný štart sa zlepší.

7.       Finančná nenáročnosť pre včelára.

Tieto fakty potvrdzujú aj skúsenosti včelárov, ktorí sa u  nás obchode zastavia. Mnoho včelárov nám potvrdilo, že podávanie cukrovo-medového cesta, najmä s obsahom peľu na jar, po prvých preletoch, má veľmi priaznivé účinky na celkový jarný rozvoj. Podnecuje včelstvá k plodovaniu, a tým pomáha k vytváraniu silného včelstva na prichádzajúce znášky.

Koľko cesta dať? Závisí to od počasia a od podmienok. V zásade však platí, že  predávkovanie nehrozí :) 

U nás v ponuke nájdete 3 druhy cesta:

Cukrovo-medové cesto obyčajné -  Vhodné najmä v lete na prikrmovanie rojov, odložencov, zmetencov. Používa sa vtedy, keď tieto včelstvá za nepriaznivého počasia alebo nedostatkom lietaviek nevedia využiť znášku. Keď uvažujeme, že peľu majú dostatok.

Cukrovo-medové cesto s vitamínmi a minerálmi je vhodné najme pred zimou, keď počas zakrmovania sirupom alebo po zakŕmení pri jesenných preletoch. Včielkam dodávame vitamíny a minerály, ktoré potrebujú na prekonanie zimy, a ktoré im v sirupe na zimné zakŕmenie nedávame. Sirupy alebo cukrový roztok tieto látky neobsahujú.

Cukrovo-medové cesto s peľom a vitamínmi - je vhodné najmä na jarný rozvoj (január – máj). V tomto období početnosť včiel vo včelstve prudko narastá, a k tomu potrebuje včelstvo stabilný prísun cukrov (energie) na vyhrievanie plodu a na kŕmenie plodu stabilný prísun peľu (bielkoviny) na rast plodu.

Cukrovo medové cesto Apitom - S s minerálmiCukrovo medové cesto Apitom - P s peľom a vitamínmi

        Apitom - S s minerálmi            Apitom - P s peľom a vitamími             Apitom - O obyčajné

 

  • Uverejnené streda, 08. február 2017, 21:56
  • Prečítané: 2848x
  • Napísal: Administrator