Ôsmy diel z našej série článkov „Vedeli ste, že...?“ bude rýchly návod, ako si doma vytopiť, respektíve vyčistiť staré plásty, voštiny, aby sme z nich dostali čo najviac čistého vosku.

Včelie dielo, plásty, by sa mali obmieňať. Najlepšie každé tri roky by už mali byť všetky rámiky nanovo vystavané. Napríklad ak je 20 rámikový úľ, tak každý rok je dobré 7 starých plástov vymeniť za nové rámiky s medzistienkou. Tým pádom po troch rokoch sa vymenia všetky rámiky v úli za nové dielo.

Prečo ale plásty meniť? Keď včelár pridá novú čistú medzistienku, včely na nej vystavajú panenský plást. Do neho potom matka kladie a liahnu sa včely. Vždy keď sa vyliahne nová včela, v pláste, respektíve v bunke, zanechá svoju košieľku. A takto, ako sa liahnu stále nové a nové včely z tých istých plástov/buniek, tak vždy zanechajú v bunke svoje košieľky. Časom sa bunka tým pádom zmenšuje, zužuje sa priestor bunky. Áno plást sa spevňuje. Ale, keďže sa zmenšuje priestor bunky, kde sa včela vyvíja, môže nastať taký prípad, že sa začnú liahnuť menšie včely. Predsa nemajú priestor na správny vývoj. A to práve nechceme. Preto je dobré staré tmavé plásty obmieňať, dávať novú medzistienku, aby včely vystavali nové plásty. Tmavé plásty sa môžu použiť v medníkoch, pretože sú pevné a netrhajú sa pri vytáčaní.

Otázka nastáva, čo spraviť so starými plástami? Máme pre Vás postup, ako si doma vytaviť a vyčistiť staré plásty tak, aby Vám zostal pomerne čistý včelí vosk. Na toto sa používa lis na voštiny, odviečkovance.

Teraz si napíšeme pracovný postup, ako sa môže list používať:

 1. Staré plásty môžete vyrezať z rámika, kľudne aj s drôtikom;

 2. Vo veľkom hrnci, kotly zovriete vodu a nahádžete do nej vyrezané dielo;

 3. Plásty necháte v horúcej vode rozpustiť;

 4. Vznikne Vám hmota zložená z vosku, vody, špiny...;

 5. Hmotu prelejete do lisu, v ktorom je látkové cedidlo;

 6. Voda Vám pretečie lisom a cedidlom ako prvá do zbernej nádoby, ktorú dáte pod lis;

 7. Vylisujete hmotu a cez cedidlo sa Vám odcedí čistý vosk, ktorý bude vytekať do zbernej nádoby, kde Vám predtým vytiekla voda;

 8. Po zlisovaní Vám zostane voda z čistým voskom v nádobe a v cedidle zlisované nečistoty;

 9. Voda s čistým voskom sa po chvíli, ako vosk chladne, oddelia, a vosk vypláva na povrch kde aj stuhne;

 10. Stuhnutý vosk jednoducho z vody zoberiete.

 

 

Teraz už viete, ako získať čistý vosk zo starých plástov.

Lis si môžete objednať tu: http://www.baranik.sk/sk/vcelarske-potreby/akcie/2869/lis-na-vostiny-odvieckovance-htm

Spolu s lisom odporúčame zakúpiť látkové cedidlo http://www.baranik.sk/sk/vcelarske-potreby/stroje-a-zariadenia-pre-vcelarov/39/vrecko-do-varaku-velke-htm

 

 

 • Uverejnené štvrtok, 28. júl 2016, 18:06
 • Prečítané: 4948x
 • Napísal: Administrator