Náš siedmy diel série článkov s názvom „Vedeli ste, že...?“ sa bude niesť v duchu vytáčania medu. Práve vytáčanie je jedna z najobľúbenejších činností každého včelára. Po namáhavej práci, v podstate už od jesenného zakrmovania, je vytáčanie medu istým zadosťučinením, ktoré prinieslo výsledok práce v podobe medu. Na vytáčanie sa používa mnoho pomôcok. Klasické, ako vidlička, odviečkovací stôl, medomet určite poznáte. Čo však také cedidlo na odviečkovance? V tomto článku si popíšeme, na čo sa také cedidlo používa.

Začnem zhurta. Cedidlo na odviečkovance sa používa na vytočenie odviečkovancov v medomete. Funkcia je jednoduchá. Aby sa med vytočil, musia sa plásty odviečkovať. To znamená, že sa dáva preč napríklad s vidličkou vrchná vrstva vosku. Rámiky sa potom vkladajú do medometu... veď to poznáte. Ale spolu s vrchnou vrstvou vosku sa zo zaviečkovaných plástov dáva aj preč aj vrstva medu. Teda odviečkovance sú plné medu. Niekto používa klasické cedidlo, kde sa odviečkovance nechajú odstáť a tak sa precedia. Procedúr je mnoho, no majú jedno spoločné. Čo sa týka získania medu z odviečkovancov, nie sú stopercentné. Takmer vždy zostane v odviečkovanom vosku značná časť medu. Je škoda nechať to tak. Práve cedidlo na odviečkovance Vám pomôže oddeliť vosk od medu, a to priamo v medomete.

 

Pracovný postup: 

 

  1. Vložte odviečkovance do cedidla na odviečkovance;

  2. Vložte naplnené cedidlo do medometu;

  3. Vytáčajte odviečkovance pokiaľ z nich ide med;

  4. Vytiahnite cedidlo z medometu;

  5. Máte vytočené všetok med z odviečkovancov, zostal Vám iba vosk.

 

 

Cedidlo na odviečkovance Vám teda dopomôže získať úplne všetok med, ktorý zostal v odviečkovanom vosku. Aby ste správne porozumeli, čo myslíme, pripravili sme pre Vás aj fotografickú ukážku, ako sa cedidlo na odviečkovance vkladá do medometu.

            Cedidlo na odviečkovance, kód 346,2                     Cedidlo na odviečkovance uhelón, kód 346,3

  • Uverejnené utorok, 05. júl 2016, 09:03
  • Prečítané: 3138x
  • Napísal: Administrator