Leto máme v plnom prúde, repka aj agát sú dávno vytočené. Včeličky pomaly nosia nektár z iných znášok ako malina horčica alebo lipa. Samozrejme všetko závisí od lokality. Dôležité je aby včely stále mali čo konzumovať a nezostali naprázdno. Na to si treba dať veľký pozor. Toto je ale iná kapitola, kto chce, viac si prečíta v našom článku o „Hladovaní včiel“. Aby sa spoločenstvo pekne rozvíjalo a malo plnú silu opäť na slnečnicu. 

A práve teraz nás čakajú mesiace júl a august. Vedeli ste, že v mesiacoch júl a august (samozrejme závisiac od lokality), matka kladie vajíčka a následne sa liahne zimná generácia včiel? Áno tá zimná generácia včiel, ktoré ukladajú zimné zásoby, ktoré majú prežiť celú zimu, a od ktorých závisí jarný rozvoj včelstva. Predchádzajúca generácia sa upracováva na slnečnici a dlhoveké včely musia uživiť včelstvo až do jari.

Tak zhrňme si to ešte v bodoch:

 • V júli a auguste sa zakladá a liahne zimná generácia dlhovekých včiel
 • Zimná generácia ukladá zásoby na zimu
 • Zimná generácia prežíva celú zimu
 • Jarný rozvoj včelstva, teda ako rastie na sile, závisí od zimnej generácie

Takže zhrnuté podčiarknuté, včelár musí myslieť na jarný rozvoj v ďalšom roku už v júli a auguste!

A teraz tie bohužiaľ nepriaznivé fakty. Klieštik sa liahne spolu so včelami. A práve v júli a auguste naberá najviac na sile, keďže sa rozvíja geometrickým radom, ktorý vrcholí práve v júli a auguste. To znamená, že klieštik má najväčšiu silu práve vtedy, keď sa liahne už zimná generácia. Teda zimná generácia môže (ale aj nemusí, veľa faktorov) byť veľmi postihnutá klieštikom. A teraz ak je už v auguste generácia postihnutá a decimovaná klieštikom, ako má ukladať zásoby a prežiť v čo najväčšej sile až do jari? Preliečením na jeseň Amitrazom (Varidolom, Avartínom) môže byť už neskoro.

V tomto článku Vám rozpovieme o stropnom odparovači na kyselinu mravčiu. Je to ekonomická, jednoduchá forma liečenia, ktorá sa môže používať už v tomto období. Treba iba dodržať zopár zásad. Najskôr, ako sa odparovač používa.

Pracovný postup:

 1. Nalejete do odparovača požadované množstvo kyseliny mravčej
 2. Vložíte hubku
 3. Položíte odparovač na vrchné rámiky úľa
 4. Prekryjete odparovač stropnou fóliou
 5. Necháte v pôsobiť v úli cca 2 dni
 6. Vyberiete odparovač

Teraz si v skratke rozpíšeme fakty o stropnom odparovači. Je ho hlavné výhody sú:

 • Ja lacný, raz ho zakúpite a používate veľmi dlhú dobu
 • Jednoducho sa do neho dáva kyselina
 • Jednoducho sa vkladá do úľa na rámiky
 • Reguluje sa odpar, teda nedôjde k prudkému odparu kyseliny. Odpar reguluje rebrovanie po bokoch odparovača
 • Keďže sa dáva na vrch úľa, výpary kyseliny sú ťažšie ako vzduch. Klesajú dole a vypĺňajú priestor úľa. Tým pádom je účinnejší.

Pozrite si zopár fotiek, ako sa používa stropný odparovač na kyselinu. 

Čo sa týka dávkovania, to sa môže líšiť.  Do nášho článku sme prevzali dávkovanie z knihy Varroáza od nemeckého autora Dr. Friedricha Pohla. Kniha je veľmi zaujímavá, všetko je v nej dopodrobna jednoucho vysvetlené. Teda doktor Pohl uvádza rôzne dávkovania pri rôznych odparovačoch.  Čo sme sa dočítali a spravili si z toho záver, samozrejme doplnený priamo návodom na použitie na náš odparovač, dávkovať sa môže kyselina na jedno včelstvo cca 50ml. Toto číslo je ale veľmi individuálne. Množstvo závisí od sily včelstva, koľko rámikov a nadstavkov obsadzuje. DRr. Pohl uvádza, že sa môže použiť 2ml na rámik 60%tnej kyseliny. Ak používate 80% kyselinu, používa sa menšie množstvo. Najlepšie ale spravíte, ak si prečítate literatúru, konkrétne knihu Varroáza a urobíte si svoj obraz o veci. Každý včelár, každý odborník má iný názor, dôležité je, aby ste si vytvorili ten svoj.

Na čo si treba dať VEĽKÝ POZOR, je vonkajšia teplota. Kyslina mravčia má obmedzené použitie práve kvôli vonkajšej teplote. Uveďme si príklad nesprávneho použitia. Ak by sa použila 85% kyselina a vonku by bolo 30°C, dôjde k prudkému odparu koncentrovanej kyseliny. Včely môžu vyhučať von z úľa, môžu so sebou strhnúť matku, môže sa spáliť nezaviečkovaný plod. Preto si treba dať veľký pozor, kedy sa kyselina používa. Boli prípady, že včelár nesprávne použil kyselinu, spravila mu škodu a samozrejme bola všetkému na vine kyselina. ALE ak by si včelár dal pozor, dodržal podmienky, nemuselo sa nič stať. Kyselina je veľmi dobrý pomocník, ale zlý pán. Tak opäť si prepožičiame slová doktora Pohla z knihy Varroáza. Uvádza sa:

 • 60% kyselina mravčia sa používa v rozmedzí teplôt 12-25°C
 • 85% kyselina mravčia sa používa v rozmedzí 10-15°C

Upozorňujeme Vás, aby ste si dali pozor na teploty a koncentrácie. Je to veľmi dôležité!

U nás v kamennej predajni si môžete zakúpiť 85% kyselinu mravčiu. V prípade, že si ju chcete zriediť na 60%, postup je takýto: 4dcl vody, 1 liter 85%tnej kyseliny mravčej. Kyselina sa leje do vody. Ak ich zmiešate v takomto pomere, vznikne Vám 60% kyselina mravčia.

Teda už viete, prečo sa oplatí používať kyselinu, prečo je stropný odparovač na kyselinu výhodný a na čo si dať pozor. Avšak posledné odporúčanie, prečítajte si viac o kyseline, naštudujte si literatúru. Je potrebné, aby ste vedeli všetko a spravili si vlastný názor. Tu je zopár užitočných linkov:

Odparovač nájdete tu: http://baranik.sk/sk/vcelarske-potreby/zariadenia-a-pomocky-na-liecenie-vcelstva/2463/odparovac-na-kyselinu-mravciu-stropny-htm

Knihu Varroáza nájdete tu: http://baranik.sk/sk/vcelarske-potreby/vcelarska-literatura-a-darcekove-predmety/2503/varroaza-htm

 

Kyselinu si zakúpite u nás v kamennej predajni v Cabaj-Čápore.

 • Uverejnené utorok, 28. jún 2016, 13:51
 • Prečítané: 4467x
 • Napísal: Administrator