Piaty diel našej série „Vedeli ste, že...?“ bude návod, ako si vyprázdniť medníky od včiel deň pred vytáčaním medu. Áno, existuje možnosť, ako si jednoducho a bez námahy, bez zmetania, viete takmer úplne vyprázdniť medníky. Presne takúto funkciu majú včelie výklzy. Ako sa teda používajú?

Včelí výklz sa vkladá medzi dva nadstavky. Cez úzke uličky výklzu včely prejdú z vrchného nadstavku do spodného, no naspäť do vrchného sa už naspäť cez úzke uličky výklzu nevedia vrátiť. Preto zostane nadstavok úplne prázdny a pripravený na odobratie za účelom vytáčania.

Prečo to tak funguje a kedy je dobré výklz dať? Výklz je dobré vložiť do úľa najlepšie večer. Potom sa počká celý deň. Medzi dvanástou a druhou hodinou majú včely tzv. prelety, kedy sa chodia všetky preletieť von z úľa. Predo od večera do večera by mala každá včela opustiť nadstavok/medník. Ak sa teda použije v tomto časovom rozmedzí výklz, nadstavok/medník sa úplne vyprázdni od včiel.

Ale pozor, ak sa použije výklz, včely sa musia niekam pomestiť. Ak by sme použili výklz a pod ním nechali iba plodisko, včely by sa všetky nemuseli pomestiť. Preto je nutné dať prázdny nadstavok/medník, aby v podstate včely prechádzali z jedného do druhého.

Ešte si napíšeme pracovný postup:

1.       Večer dať pod medník, ktorý chceme vyprázdniť, včelí výklz.

2.       Pod výklz, respektíve pod nadstavok s výklzom dať prázdny nadstavok/medník.

3.       Počkať deň, kým sa medník nevyprázdni.

4.       Odobrať prázdny medník od včiel a veselo z neho vytočiť med.

Včelí výklz má teda jednu veľkú výhodu, prečo sa používa. Bez námahy Vám vyprázdni medník, aby ste ho mohli odobrať na vytáčanie.

 

Pripájame tiež fotografickú ukážku, ako sa výklzy môžu použiť. 

 

 

 

V Našej ponuke nájdete veľa druhov výklzov. Objednať si ich môžete priamo po kliknutí na obrázky:

 

  • Uverejnené pondelok, 20. jún 2016, 20:42
  • Prečítané: 4499x
  • Napísal: Administrator