Vo štvrtom diele našej Série s názvom „Vedeli ste, že...?“ zostaneme pri téme, aká bola v minulom diele. Opäť si porozprávame niečo o práci s včelími matkami. Ako sme už raz spomenuli, nástrojov na prácu s matkami je veľa ako pre profíkov, tak aj pre začiatočníkov. Radi by sme Vám bližšie predstavili jednu veľmi užitočnú včelársku pomôcku, ktorú pozná málokto. Je ňou ihlová príklopka.

Najskôr si povieme, tak ako vždy, na čo ihlová príklopka slúži. Ihlová príklopka slúži na uväznenie matky na pláste, aby včelár mohol jednoduchšie manipulovať s ostatnými rámikmi.

Pracovný postup:

  1. Nájdete matku,
  2. Použijete ihlovú príklopku tak, že ju zapichnete do plástu tak, aby matka zostala uväznená.
  3. Porobíte si všetko čo treba s vedomím, že matu máte odloženú bokom v bezpečí.
  4. Odstránite ihlovú príklopku.
  5. Vrátite plást s matkou do úľa.

Tak už vieme ako, načo, teraz si vysvetlíme prečo. Ihlovou príklopkou si svojim spôsobom odizolujete matku na samostatnom pláste. Niekedy treba rozobrať celé plodisko, alebo keď sa robí prehliadka. Ak použijete ihlovú príklopku, máte istotu, že sa matke nič nestane, ale hlavne viete, kde matku máte. Môžete voľne manipulovať s ostatnými rámikmi. Nemusíte sa obávať, že sa Vám matka niekde stratí, vypadne z rámika niekam do kočovného voza, alebo mimo úľa, alebo nedajbože ju niekde pripučíte. Takto, s ihlovou príklopkou, ju máte bezpečne na jednom mieste, až kým neskončíte potrebnú prácu.

Prípad z praxe - po dokončení práce na viacerých úľoch s plodiskovými rámikmi, zostal na zemi kočovného voza hlúčik včiel. V hlúčiku sa nachádzala aj matka, ktorá ale nebola označená. Teraz nastal problém, že včelár nevedel, do ktorého úľa matka patrila. Ako vieme, hľadať v ktorom včelstve matka chýba pri väčšom počte úľov nie je práca na krátky čas. Ak by bola použitá ihlová príklopka, nič také by sa pravdepodobne nestalo.

Tu sme Vám porobili zopár ilustračných fotiek, ako sa ihlová príklopka používa. Nemali sme poruke živú matku, tak sme použili ozdobnú včielku pripináčik :)

 

 

 

Ihlovú príklopku si môžete objednať priamo v našom internetovom obchode tu: OBJEDNAŤ

  • Uverejnené štvrtok, 09. jún 2016, 09:21
  • Prečítané: 1766x
  • Napísal: Administrator