Som predajca včelárskych potrieb, preto považujem za dôležité ako prvú rozobrať túto tému. Naša firma ponúka včelárske potreby, ktoré dovážame takmer z celého sveta.  Nie sme zástupcami nejakej zahraničnej firmy. Produkty máme od mnohých firiem a výrobcov. Trocha faktov: tovar nám dodáva už 25 výrobcov z mnohých krajín ako sú Česko, Maďarsko, Bulharsko, Srbsko, Chorvátsko, Čína, Nemecko, India, Slovinsko, Turecko, Taliansko a samozrejme Slovensko.

Problém však nastáva práve pri Slovensku. Počet firiem vyrábajúcich včelárske potreby na Slovensku by sme hravo spočítali na jednej ruke a nejaké prsty by ešte zostali. Tí čo vôbec vyrábajú, vyrábajú málo a umiestňujú si svoje produkty priamo na trh. Teda tovar nejde už cez žiadne iné ruky. Otázka znie, prečo na Slovensku takmer niet výrobcov? Dôvodov je viacero. V našich končinách nie je tradícia vyrábať včelárske potreby. Už počas režimu, pred rokom 1989, bola všetka výroba sústredená v Čechách. Preto aj v súčasnosti je omnoho viac výrobcov práve v Českej republike. Druhý dôvod je, že Slovensko je príliš malé na rozbehnutie veľkovýroby. Pokiaľ firma nevyrobí produkt, ktorý umiestni okrem slovenského trhu aj na trhoch okolitých krajín, s výrobou ani nemusí začínať. Hovorím z vlastnej skúsenosti. Dávnejšie sme v spolupráci začali vyrábať plastovú nádobu a tavičku na med. Bez exportovania na zahraničný trh (Čechy a Maďarsko), by sme výrobu veľmi rýchlo zastavili.

Ale netreba zúfať. Neznamená to, že čo je vyrobené mimo Slovenska, je  drahé a nekvalitné. Nie je dôležité, v akom štáte sa výroba nachádza. Mať dobrý, kvalitný sortiment a navyše byť lacnejší ako konkurencia znamená pre obchodníka objednávať priamo od výrobcov alebo dodávateľov, aby tovar nešiel „cez troje ruky“.

 

Takisto je dôležité spomenúť, že nie sme garážová firma. Tovar nakupujeme vo veľkých množstvách priamo od výrobcov. To znamená, že máme bohato zásobené sklady. Importujeme z 9 krajín, exportujeme do 4 krajín Európskej Únie a stále expandujeme. Verte, že tovar, ktorý  dovážame zo spomenutých krajín mimo EÚ nájdete aj u nemeckých, francúzskych, rakúskych a iných predajcov v EÚ. Oni tam tiež nakupujú, nielen my.

  • Uverejnené sobota, 10. máj 2014, 16:14
  • Prečítané: 2870x
  • Napísal: Roman Baraník